Ľudskosť, kde si?

Autor: Stanislava Bratková | 28.2.2013 o 23:32 | (upravené 2.3.2013 o 13:55) Karma článku: 6,82 | Prečítané:  636x

Často útekáme za vecami, ktoré sú nedostupné. Nedostupné nie preto, že si ich nemôžeme finančne dovoliť, ale preto, že ktosi kdesi vie, že z nich nebudeme mať úžitok, ako by sme očakávali. My sme následne namosúrení, podráždení, vadia nám všetci naokolo, pretože sa nám nedožičilo toho, po čom nám tak srdce plesá.

 

Uvedomili sme si niekedy či sa to naozaj deje preto, že by  nám ten niekto niekde nechcel to blaho dopriať? Dopriaté nám je toho habadej. Len to nevidíme. V horšom prípade si to ani nevážime.

Sme obklopení neuveriteľnými technickými výdobytkami  a mnohými inými rozmanitými modernými možnosťami. Využiteľných v podstate vždy a všade. Tu nájdeme zárodok budúceho globálneho problému. Pomaly sa aj my ľudia začíname meniť na techniku. Naprogramovaný stroj, naučený ako zvládať základné záležitosti bežného života.  Bude mať všetky aspekty výbornej mašiny, skvelé hodnotenie, bude štýlový a vždy In. Lenže, pri výrobe sa akosi pozabudlo na jednu dôležitú vlastnosť.

Ľudskosť. Naozaj sa dnes už nenosí?

Mnoho vecí berieme automaticky. Prichádzame o vlastnosť nazývanú pochopenie, tolerancia.  Nevieme prijať NIE bez toho, aby sme tvrdohlavo nezačali presadzovať persuazívne schopnosti. Aj keby nás to stálo miesto, priateľstvo či dokonca lásku. Hrdosť nám nedovolí upustiť. Stoj čo stoj si ideme za svojím. Na jednej strane je to skvelé, ak na sebe človek maká, plní si sny, stáva sa úspešným, bohatým.. Ale je štýlové bohatstvo skutočne najvyššia hodnota dnešnej doby?

V čom spočívajú medzinárodné útoky, národné prestrelky, vykrádania a smutné skutočnosti tomu podobné? O čo ide? Áno, o moc a peniaze. Pozor však na to, že spolu s nimi prichádza aj veľká zodpovednosť.  Bohužiaľ, v dnešnej dobe už málo preferovaná funkcia správania.

My si môžeme povedať, že to nezmeníme. Ale prečo začínať niečo hneď negatívne? Ak sa chce, dá sa všetko. Aj stihnúť neprerásť z ľudských bytostí do nenásytných, arogantných strojov.

Úsmev hneď zrána, pusa pre pekný deň milovanej polovičke, prednosť chodcom na cestách a budete sa čudovať, aký je zrazu svet krajší a hlavne, ľudskejší.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?