Nová strana, nová kapitola

Autor: Stanislava Bratková | 3.9.2014 o 21:00 | (upravené 7.9.2014 o 20:46) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  356x

Leto pomaly, ale isto zatvára svoje brány. Nie, žeby ich malo extra dlho, extra horúco a extra priaznivo permanentne otvorené, ale pravda je, že aspoň nejaké bolo. Zbehlo neuveriteľne rýchlo. Svieže hviezdnaté noci, na ktoré mladí aj starí zasnene vyvaľujú oči. Podvečerné terasy na uliciach plné štebotajúcich párikov. Občasné horúce dni naplnené detským džavotom, kúpaliskovým hlukom. Ročné obdobie typické presne tým sviežim jedinečným nádychom. Vari najobľúbenejšie sezónne korenie, ktoré pri pohľade do kalendára zíva prázdnotou. Došlo. 

Je na čase vytiahnuť nové. Melancholické, upršané, s bohatým výberom čajov a horúcich čokolád. Prichádzajú pevnejšie zovretia rúk. Niektoré sa po lete rozlúčili, iné ešte viac prepojili, prsty medzi seba zahĺbili. Ranný budík v podobe melodických kvapiek po strešom okne. 

A možno nie. Možno sa slnko vráti, pretrvá a aj na jeseň zostane. 

Prečo hneď niečo odcudzovať, búriť sa. Ani tento článok nie je žiadna poézia, rozjímanie z nudnej chvíle. Naopak, je to radosť. Kedže koniec znamená nový začiatok, aj koniec leta privoláva nové ročné obdobie.

Moja radosť pramení z už uplynutého leta. Ako každé leto, aj toto malo svoj príbeh. Spoznala som nových ľudí, nové veci, nové miesta, nové zvyky a tradície. Sťa všetci, ktorí v lete majú možnosť a chuť niekam vycestovať. Dovolenka v drahých rezortoch je naozaj úžasný, pohodový luxus. Lenže ten niekedy ani nemusí byť drahý. Určite si mnohí spomeniete a dáte mi za pravdu, že tie najbláznivejšie zážitky a spomienky sa spájajú s dobrodružstvom. A tie bývajú viac bláznivé než luxusné. Niečo atypické a pritom pre leto typické. Stanovačky, chaty, diskotéky, festivaly, spontánne výlety, fakultatívne výlety, brigády v zahraničí, atď. Bol to čas, keď vaša myseľ bola v pohybe a zároveň sa zastavila. Vychutnávala si daný okamih. Nabíjala sa energiou, hoc telo bolo na pokraji únavy. Alebo moment v cudzej krajine, keď dominovala menšia jazyková bariéra. Bol to však deň, keď krajina oslavovala svoje narodeniny, 1.august, podľa môjho skromného názoru najkrajší augustový deň, aký môžete vo Švajčiarsku zažiť. Všetci cudzí sú zrazu všetci svoji. Za jedným stolom. Hudba hrla, palacinky a syry rozvoniavali a lampióny dotvárali tú rozprávkovú romantickú atmosféru. Hlasná vrava a smiech tvorili druhú hlukovú alternáciu. Mix jazykov a farieb pleti. Všetci iní. A predsa v momente pozorovania ohňostroja boli všetci rovnakí. Všetci rovní. Pochopili čaro osláv. Čaro leta. Čaro spomienok, ktoré nám každé ročné obdobie dopraje. Aby sme sa v nasledujúcom mali na čo tešiť a zároveň sa mohli v mysli vrátiť do jedinečného dobrodružstva v danej jedinečnej krajine, mieste kdekoľvek na zemi. Obdobie, ktoré však tvorí len jednu kapitolu v našej knihe Života. Netreba preto smútiť, že sa letná chýli ku koncu. Je potrebné sa tešiť, že je čas na písanie novej: Jesennej kapitoly. 

 

Každé skutočné dobrodružstvo začína nárazom fantázie na skutočnosť. 

K.Čapek

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?