Slovenskí piráti

Autor: Stanislava Bratková | 21.10.2014 o 17:40 | (upravené 21.10.2014 o 20:24) Karma článku: 2,69 | Prečítané:  484x

Mami, teraz nemôžem, musím ísť písať, pokiaľ mám múzu.. A vlastne, nemusím. Ja chcem. Ja potrebujem. 

Nehnevajte sa, ale skrátka potrebujem zo seba dostať svoj hnev. Dnešný je tak trošku atypický.

Píšem dnešný preto, pretože ako každá žena, aj mna pochytia občas dni hnevu takého či onakého typu. Dnes je ten úplne bežný, kvôli bedni vysielajúcej absurdity prvej triedy. Občas milo prekvapí a dá sa v nej pozrieť naozaj niečo zaujímavé. Ale to si už musíte prepnúť kanál na skutočne hodnotnú TV stanicu. Také HBO budem ospevovať dokonca života. Napríklad, včera mi spríjemnil poobedie film Captain Phillips, pri ktorom som sa v závere silno bránila slzám. Ako správna citlivka som to však prebila, a zahrala to do autu, až keď ma brat odhalil a vysmial ma. Ale to nie je podstatné, podstatný je synkretizmus. V spomínanom filme napadli somálski piráti americkú nákladnú loď prinášajúcu jedlo a iné dôležitosti do Afriky. Tí somálci, ach, to bola hrôza des, správanie, výzor, vyžarovanie.. Veľmi ma to mrzí, ale dnes po ceste zo školy do mesta, som natrafila na takých typických slovenských "somálcov". Hlúčik po sebe pokrikoval na celú ulicu, akoby na nej boli sami. V podstate po rýchlom okolitom prejdení okoloidúcich sami naozaj boli. Ako som sa okolo nich snažila prejsť aj ja, paradoxne mi napadol včerajší film. 4 černoškovia sa bezproblémov nalodia na obrovitánsku loď s hojnou posádkou, učinia výhražné šarády so samopaľmi. (A možno aj inými zbraňami, ale viete ako my ženy, pištoľ ako pištoľ či pekné auto ako červené auto. Na čo ďalší branding v už prebrandingovanej spoločnosti?! ) A zrazu je loď pod ich velením aj vedením, čo je v podstate to isté, až na pár detailov v podobe množstva tlačidiel, pák a iných riadiacich vecí pre pohyb lode, ktoré ovládať somálci nevedeli.

Razom, ako som zadržala dych a prebehla okolo som sa cítila ako jeden z mužov posádky. Nestane sa mi nič? Ak sa naňho zle pozriem, nebude sa mi vyhrážať? Nedajbože ma nezačne naháňať či neprivolá si partiu?  Najsmutnejšie je však, že ten, kto sa cíti diskriminovaný, je práve dotyčný robiaci okolo seba hluk, zápach a bordel. Netvrdím, že všetci. Pozor! Veľká úcta všetkým disciplinovaným a zbytočne nerobiacim komplikácie osobám rómskej národnosti. Nikoho sa nechcem dotknúť. Často aj nerómovia robia okolo seba bordel, krik. Uhni sa im a utekaj. Bodka. Ale aj tak je tam stále to ale, ako na mori vo filme, kde niekto chce pomôcť osobe danej krajiny a osoba z tej krajiny napáda svoju vlastnú pomoc. Ohrozuje prevoz. Celú posádku. Všetko. Ničí tým len sama seba. Ale bohužiaľ. Ak za vami ide róm, ktorý tak nechutne a hurónsky len 2-3 metre za vami chrapčí a "charká", neostáva vám nič iné, len vziať nohy na plecia ešte rýchlejšie. A neobzerať sa, tobôž nie nenápadne napomenúť. Tento článok nie je postavený na diskriminácii rómov, ani na žiadnom nactiutrhaní. Nikomu sa nevysmievam, nehodnotím, nesúdim. 

Jediné, čo súdim je situácia zo života. Skoro ako z filmu, len s iným hereckým obsadením. Reálnym. Aj keď v dnešnej dobe sú pomaly všetci takí dobrí herci, že ani neviete, komu môžete dôverovať, kto je v skutočnosti kým. Alebo čím. 

Ja som momentálne zarazená, že prečo tí naničhodní, nedisciplinovaní a hlavne, neprispôsobiví sú zvyčajne tí najviac dotknutí. Často bez postihu, s občasnou podporou štátu.

Amen. Vypnite telku a choďte von. 

Alebo nakupovať. O tom však až potom. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?