A čo tréning, chlapci?

Autor: Stanislava Bratková | 17.10.2016 o 1:30 | Karma článku: 2,17 | Prečítané:  225x

Ako naši univerzitní hokejisti vyzerajú, isto viete. (Áno, tí takmer večne vysmiati fešáci ). Zároveň po prvom premiérovom zápase v prešovskej ICE Arena už taktiež viete, že sú na ľade skutoční bojovníci. 

Rovnako už viete aj niečo o tom, ako sa chalani zabávajú. No viete vlastne ako reprezentanti HK UNIPO Warriors trénujú? Ja áno a to rovno od priameho zdroja – kondičného trénera Warriorov, Martina Jesenského, ktorý sa chlapcom venuje predovšetkým na suchej ploche, v posilňovni. Ale musím prezradiť, že po skončení tréningu a opustení posilňovne neostáva ani jedno tričko na vytrénovanom tele suché. Ako by aj mohlo po takej makačke.

 

Mimo ľadu trénujú hráči tímu Warriors 2-3x týždenne. Obsah tréningovej jednotky Martin prispôsobuje tréningom na ľade a delí ho na 3 základné partie: tréning nôh, core, vrchná časť tela. V tréningu sa zameriava najmä na špecifické cvičenie pre hokejistov v silovom a dynamickom režime a kompenzáciu jednostranného hokejového zaťaženia. Na začiatku tréningu realizuje tréner dynamické rozcvičenie, mobilizačné cvičenia, core tréning a úpolové cvičenia.

 

V hlavnej časti pracujeme zväčša vo dvojiciach a snažím sa učiť chlapov spolupráci v zmysle úpravy techniky a všímania si detailov cvičenia. Zároveň chcem aby sa vzdelávali aj oni sami v tejto sfére, predsa prepojenie vzdelania s pohybom, športom, praxou je heslom nielen EUHL ale aj FŠ a mňa. Využívame aj imitačné korčuliarske cvičenia.“ uvádza Martin. Na konci tréningovej jednotky ešte zaraďuje dynamický strečing, potleskom si chlapci zatlieskajú za tvrdú prácu a na záver si „dajú“ pokrik. Tréning trvá maximálne 45-60 minút, pred tréningom na ľade zvyčajne 45-60 minút.

 

 

Lenže to nie je definitívny čas, keď sa Martin zhostí úlohy kondičného trénera. Tá pretrváva stále, nielen začiatkom a koncom tréningov, ale aj počas zápasových dní či individuálnych tréningov, keď ho oň požiada niektorý z hráčov, či už kvôli pocitu nejakého nedostatku, zranenia, bolesti, atď. „Pred zápasom máme spoločné rozcvičenie čo hodnotím ako dôležitý faktor z hľadiska utužovania kolektívu a správneho nabudenia na zápas. Vždy nechávam potom aj čas na individuálne rozcvičenie.“

 

Na otázku ako vníma progres prešovských bojovníkov Martin odpovedal, že je to značne individuálne, no ako v každom športe, ale aj v iných sférach, kde sa maká, tam je progres viditeľný. Kto teda chodí pravidelne na tréningy, môže sa pochváliť pokrokmi.

 

Na začiatku prípravy sme prechádzali a učili sa správnemu dýchaniu, aktivácii svalov telesného jadra-core technike základných cvičení ako napr. drep, výpad, atď...teda progres vidím na kvalite pohybu a prevedení cvičení, čo je základ pre ďalšie napredovanie. Ale samozrejme aj na celkovej kondícii je vidno znateľné pokroky.  Hlavnú časť trénujeme na ľade, čo je pre nás špecifické zaťaženie a chlapci sa teraz cítia oveľa lepšie ako na začiatku. Niektorým sa ale podarilo aj čo to pochudnúť z tuku.“ opisuje Martin viditeľné pokroky tímu UNIPO Warriors. Zároveň dodáva, že nezanedbateľnou súčasťou prípravy je aj stravovací režim, na ktorý si musia hráči dávať pozor. Tím sa môže tešiť na zaujímavú prednášku o výžive hráča ľadového hokeja, ktorú pre nich Martin pripravuje spoločne s kolegom, plánujú im poskytnúť menší stravovací návod. Zaujímavé, čo poviete?

Aj tento profesionálny prístup dokazuje, že celému vedeniu tímu rovnako ako aj tímu samotnému záleží na najlepších možných výsledkoch, či už ide o ich vlastné telo, o kolektív alebo o samotné výhry v EUHL, ktoré sa ale bez poriadneho tréningu nezískajú jednoducho. 

 

Včera večer, t.j. v nedeľu si chlapci užili posledný tréning na domácom ľade. V utorok a v stredu zabojujú v stovežatej Prahe, kde si zmerajú sily v prvom zápase s Technika Praha a hneď na ďalší deň s UK Praha. 

Chlapcom držíme palce! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?